LTD FB-J4 BLACK SATIN

- Видео товара
Frank Bello, the maniacal madman bassist for the iconic thrash metal band Anthrax, has designed his latest Signature Series bass, the LTD FB-J4. It's a super-modernized approach to the classic J-style bass, and is perfect for handling the high-energy playing speed and power for which Frank is world renowned. The FB-J4's design starts with a traditional design using a comfortable alder body and a smooth bolt-on maple neck at 34" scale. But then, this bass adds features like an ebony fingerboard, high-quality Gotoh bridge, and a whole world of tone via its set of EMG PX and EMG JX active pickups with red covers. The red accents are extended to the FB-J4's dot fingerboard inlays as well as body and headstock binding. It comes in a killer Black Satin finish.
Вы можете купить LTD FB-J4 BLACK SATIN на сайте espguitars.ru у официального дистрибьютора ESP в России, компании Аваллон, в Москве и с доставкой по России.
| Количество струн | 4 |
| Конструкция | привинченный гриф |
| Мензура | 864 мм / 34" |
| Корпус | ольха |
| Верх корпуса | стеганый клен |
| Гриф | клен |
| Накладка на гриф | черное дерево |
| Радиус накладки на гриф | 305 мм |
| Цвет | Black Satin |
| Ширина верхнего порожка | 42 мм |
| Тип порожка | стандартный |
| Конфигурация грифа | U |
| Лады | 24 XJ |
| Цвет фурнитуры | черный |
| Крепление гитарного ремня | стандартное |
| Колки | LTD |
| Бридж | Gotoh 201B-4 |
| Датчик у грифа | EMG PX RED |
| Датчик у бриджа | EMG JX RED |
| Электроника | активная |
| Ручки управления | Vol/Bal/Tone |
| Модель кейса | CFBJBASSFF |
| Кейс в комплекте | нет |
| Страна производитель | Корея |